Jak se můžete zapojit

Neorganizujeme zájezd. Snažíme se v tobě podnítit chuť pro uspořádání vlastní výpravy k sámské sámošce. Třeba s partou tvých kamarádů, nebo cestuj sám a třeba ti cesta dohodí tu nejlepší společnost. Sraz na piknik u sámošky je 1. srpna. Můžeme den dva strávit výlety do okolí, společným veselením u táboráku a sdílením zážitků. K místu se dá doputovat pěšky nebo přes jezero. Do jezera se vlévají nejméně tři sjízdní řeky, takže stačí googlovat a naplánovat si trasu plnou dobrodružství.

Pokud si výpravu si uspořádáš tak nezapomeň, že jedeš do divočiny a to s sebou nese i jisté nebezpečí. Budeme rádi, pokud nám dáš vědět, že se také do Laponska k sámské sámošce chystáš.

Proč uspořádat vlastní výpravu?

Napadá nás hned 11 důvodu, proč je zrovna tohle výborný plán na nevšední letní dobrodružství:

 1. Zažiješ putování v odlehlé severské přírodě, plné hlubokých lesů a nekonečných jezer.
 2. Ocitneš se v kraji kde slunce nezapadá.
 3. Strávíš pár týdnů v divočině odkázaný více či méně sám na sebe. Tak poznáš svoje hranice, naučíš se větší samostatnosti a možná objevíš, že potřebuješ daleko méně věcí.
 4. Budeš putovat krajem plným divoké zvěře, cestu ti mohou zkřížit vlci, losi, rysové, medvědi a rosomáci. Nejspíš některé z nich spatříš na vlastní oči, nebo najdeš jejich stopy v blátě.
 5. Budeš mít příležitost si zarybařit a nachytat pstruhy ve vyhlášených finských vodách.
 6. Na výpravu skoro nic nepotrebuješ. Do batohu si sbal teplé oblečení, spacák, karimatku, jídlo a stan. Vyraž na lehkho stopem nebo vlastním autem. I cesta na sever je zajímavá víc než dost, vede přes Pobaltí nebo Dánsko. Cesta nebude drahá, nečeká tě moc výdajů za dopravní nebo dálniční poplatky.
 7. Utečeš z našeho léta v těch největších vedrech do chladnějšího ale příjemného počasí.
 8. Dáš svému tělu možnost pročistit se od městského prostředí a prachu. Není nic lepšího než pohyb na čistém vzduchu a pohled na zeleň, vodu, nebe. To tvému zdraví rozhodně prospěje a můžeš si k tomu vařit bylinné čaje z místních rostlin. Díky omezenému místu v batohu a cenám ve Finsku si dáš oddech i od alkoholu.
 9. Během několika týdnů v klidném prostředí si pročistíš hlavu a urovnáš myšlenky. Jednou za čas je klid od práce a rodiny jako balzám pro duši. Můžeš zkusit meditovat při půlnočním slunci nebo každé ráno odstartovat koupačkou v chladné vodě jezera.
 10. Když se podíváš do těch správných oblastí a budeš mít štěstí, setkáš se se Sámy. To jsou původní domorodí obyvatelé Laponska, kteří se převážně zabývají chovem sobů. Ve svých malých indiánských stanech žijí podle prastarých zvyků a třeba jiskra jejich houževnatosti přeskočí i na tebe.
 11. Zažiješ něco zcela nevšedního a pomůžeš šířit tradici piknikování do odlehlých koutů Evropy.